Ukulele sopranowe czy tenorowe – które wybrać?

Ukulele sopranowe czy tenorowe – które wybrać?

Jeżeli właśnie wymyśliłeś, że zaczniesz lekcje gry na ukulele to być może wpisałeś w Google: ukulele i wyskoczyło Ci kilka różnych rodzajów. Zazwyczaj spotykane są ukulele sopranowe i tenorowe, ale na rynku jest też pare innych rodzajów, takich jak koncertowe lub basowe. Różnią się one nie tylko nazwami, każdy z nich znajdzie zastosowanie u innych osób, a niedoświadczony ukulelista może mieć duży problem przy wyborze idealnego instrumentu.

Rodzaje ukulele i podstawowe różnice

Podstawowa różnica między tymi dwoma rodzajami ukulele to barwa dźwięku. Ukulele sopranowe wydaje dźwięki wysokie i cienkie, tenorowe natomiast będzie charakteryzowało się głęboką barwą dźwięku.

Kolejna różnica to rozmiar. Ukulele sopranowe jest najmniejsze i jego długość to około 53cm. Tenorowe za to jest dużo dłuższe bo jego wymiar to aż 66cm. Taki instrument jest idealny dla osób, które już mają doświadczenie w grze lub kiedyś już miały kontakt z grą na gitarze. Będzie też idealne dla osób o większych palcach, gdyż progi rozstawione są dosyć szeroko. Jasne jest, że typowe ukulele zawsze będzie mieć 4 struny. Na rynku możecie znaleźć ukulele mające 6 strun, jednak to nie jest standardowe ukulele a guitalele.

Końcowa już różnica, która ma związek trochę z rozmiarem ukulele to ilość progów. Ze względu na to, że różne typy ukulele są innego rozmiaru, ukulele sopranowe będzie miało mniej progów niż to tenorowe. Zazwyczaj ukulele sopranowe ma 12-15 progów, a tenorowe 17-19. Można tu także wspomnieć o ukulele koncertowym, jest ono średnie, większe od sopranowego, krótsze od tenorowego i posiada 15-17 progów.

Profesjonalny dobór i poradę znajdziesz w przyjazne-ukulele.pl – ukulele sopranowe i inne. 

Ukulele drewniane czy z tworzywa sztucznego – jakie wybrać

Ukulele zazwyczaj robione jest z drewna. Tutaj można wyodrębnić parę najczęściej spotykanych rodzajów, przykładowo mahoń, świerk czy najpopularniejsze na Hawajach drewno koa. Jednak drewno to nie jest jedyny materiał, z jakiego jest wykonywane ukulele. W sklepach można znaleźć także instrumenty wykonane z włókna węglowego a także z tworzywa ABS, które może być łączone z drewnem. Oprócz tego pojawiają się także takie robione ze sklejki. Kosztują prawie dwa razy mniej niż takie drewniane.

Tworzywo, z którego jest zrobione ukulele ma wpływ na dźwięk jaki wydaje, na przykład instrument z włókna węglowego jest bardziej głośny i ma bardziej wyraźną barwę niż to drewniane. Różnica między dźwiękiem ukulele z litego drewna a takiego ze sklejki jest nieznacząca.

Jakie ukulele będzie dobre dla początkującego?

Kupując ukulele powinno się na początku zdecydować się na doskonały dla nas rozmiar. Ukulele sopranowe ma najmniejsze gabaryty i z pewnością nie będzie pasowało osobie o sporych dłoniach i większych palcach. Będzie ona miała kłopot z chwytami. Będzie za to idealne dla dziecka albo niewysokiej osoby o chudych palcach. Na ukulele tenorowym ciężko będzie się grało osobie stawiającej pierwsze kroki w grze, dlatego jest to raczej wybór dla doświadczonych ukulelistów, ewentualnie dla takich z większymi dłońmi.

Drugą sprawą jest tworzywo,z jakiego jest stworzone ukulele. Jeśli instrument ma być dla dziecka, lub planujemy z nim przemieszczać się, alternatywą może być obejrzenie ukulele z tworzywa sztucznego, ponieważ jest bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne czy rysy. Musimy jednak wziąć wtedy pod uwagę, że będzie inna barwa niż ukulele drewnianego. Jeśli za to oglądamy ukulele drewniane, a dopiero zaczynamy przygodę z grą i nie jesteśmy pewni, czy za kilka tygodni gra na instrumencie nie przestanie nam się podobać – może warto jednak wybrać takie zrobione ze sklejki. Jest ono niemal dwa razy tańsze, a dźwięk jest bardzo podobny do takiego drewnianego.

Ostatnią istotną sprawą jest zweryfikowanie czy ukulele jest prawidłowo zrobione. Ważne jest to, czy wszystkie łączenia są dobrze zrobione, czy gryf jest prosty i czy struny nie są za daleko albo za blisko gryfu. Te elementy wpływają na komfort grania, a przez to, mogą przyczynić się do tego, że początkujący bardzo szybko się zrazi.