Stomatologia estetyczna to bardzo rozwijająca się obecnie dziedzina medycyny. Jej podstawowym celem jest poprawa wyglądu zębów i przywrócenie zdrowego, pięknego uśmiechu. W gabinetach bardzo często stosowane są implanty stomatologiczne, dzięki którym można zrekonstruować uszkodzone uzębienie. Co koniecznie powinno się wiedzieć na temat implantów stomatologicznych?
Tekst powstał we współpracy z gabinetem zmiejswojusmiech.pl, specjalizującym się w implantologii.
Czym są implanty zębowe?
Implant stomatologiczny to podstawa konstrukcji umożliwiającej odtworzenie utraconego zęba. Jest to śruba montowana w dziąśle. Implant pozwala na późniejsze założenie korony protetycznej. Implanty stomatologiczne wykorzystywane są zarówno do rekonstrukcji jednego zęba, jak i większej części zgryzu. Podstawowym zadaniem implantu jest możliwość rekonstrukcji jednego zęba lub większej części zgryzu. Jest on specjalną śrubą, którą montuje się w dziąśle. Umożliwia to późniejsze zamontowanie korony protetycznej.
Kto może zdecydować się na zabieg wszczepienia implantu?
Implanty zębowe są polecane dla osób, które wskutek rozmaitych czynników utraciły swoje naturalne uzębienie. Do najczęstszych przyczyn zalicza się nieodwracalne uszkodzenie zębów poprzez próchnicę lub paradontozę.
Trzeba pamiętać, że implanty zębowe nie nadają się dla każdego. Wyróżnia się pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Na założenie implantu nie mogą zdecydować się przykładowo kobiety w ciąży oraz osoby, które nie ukończyły 17 roku życia – gdyż w tym czasie rosną kości szczęki. Kolejnymi przeciwwskazaniami będzie cukrzyca, nowotwór czy wady serca.
W jaki sposób przebiega założenie implantów stomatologicznych?
Pierwszym krokiem do wszczepienia implantów stomatologicznych jest dokładny wywiad z pacjentem. W czasie konsultacji wykonywane jest też RTG czaszki. Profesjonalista dokonuje oceny czy założenie implantów jest możliwe i będzie bezpieczne. Sam zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i nie trwa dłużej niż 2 godziny. Po zabiegu nie powinno się spożywać posiłków przez kilka godzin, a w nadchodzących dniach warto zrezygnować ze spożywanie ciepłych posiłków.
W zależności od konkretnego przypadku lekarz może wybrać implanty stomatologiczne jednofazowe lub dwufazowe. Najczęściej wybierane są implanty dwufazowe. Montaż dzieli się na dwie części: na początku montowana jest śruba, a dopiero po wygojeniu można przymocować koronę protetyczną. W niektórych przypadkach specjaliści decydują się na jednofazowe implanty, które pozwalają znacznie skrócić czas oczekiwania na założenie korony protetycznej. W czasie zabiegu od razu zakładana jest śruba wraz z koroną.