Systemy nawadniania kropelkowego – jak działają?

Systemy nawadniania kropelkowego – jak działają?

Nawadnianie kropelkowe to wielkie uproszczenie w pielęgnacji roślin, z przyczyny, że  poza oszczędnością czasu, nawadnianie grawitacyjne pomniejsza straty wody, a więc koszty utrzymania ogrodu. Sprawdź nasz tekst aby dowiedzieć się jak przebiega montaż takiego nawadniania, jakie są jego plusy i wady, czy jak zrobić nawadnianie kropelkowe z butelki!

Jak działa nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie kropelkowe to metoda podlewania indywidualnych roślin za pomocą kropli wody, które są podziemne a także dozowane bezpośrednio w sąsiedztwo korzeni. Ta technika nawadniania pozwala na perfekcyjne nawodnienie gleby bądź ziemi uprawianej zgodne z potrzebami naszych roślin. W tym systemie podlewania ciesz jest aplikowana w punktowe miejsca poprzez różnego rodzaju emiterów. Te które są najpopularniejsze to linie i taśmy kroplujące a także emitery igłowe. Warto także dodać , że instalacja automatycznego nawadniania z kompensacją  to opłacalna inwestycja pamiętaj że w dalszej perspektywie czasu zwraca się pieniężnie. Ponadto podlewanie ręczne jest bardzo nieefektywne w przeciwieństwie do nawadniania kropelkowego. Używając dobre ciśnienie roślinom doprowadzana jest odpowiednia ilość wody. To powody, dla których właściciele ogródków coraz częściej podejmują decyzję o montażu systemu automatycznego nawadniania.

System nawadniania kropelkowego – cena

Dla ogrodu o powierzchni około tysiąca m2 koszt montażu automatycznego i sterowanego nawadniania kropelkowego wzbogaconego o filtry wynosi około 10 – 15 tysięcy złotych. Samodzielna cena  montażu wynosi około 11-13 zł/m². Następnie sterowniki elektroniczne to koszt od około 200 zł do ponad 1000 zł, potem należy uiścić około 250 złotych  za 50 m węża kroplującego. Za rury do systemu nawadniania musimy wydać około 110 złotych za 50 metrów. 

Ile cieczy pobiera nawadnianie kropelkowe?

Faktem jest, że woda, która jest pobierana przez nawadnianie kropelkowe jest dopasowana do potrzeb ogrodu, klimatu a także pogody. W polskich warunkach trawnik wymaga około 5 milimetrów wody w ciągu dnia. 

Nawadnianie kropelkowe –  zastosowania w ogrodzie

W przeszłości linie kroplujące stosowało się głównie w uprawach z osłonką czyli w szklarniach a także tunelach foliowych. Nie da się ukryć, że obecnie wciąż jest to najważniejsza rola powyższych technologii. Linie kroplujące działające punktowo pozwalają na pożyteczną uprawę roślin jadalny, czy też ozdobnych. Mozna je z powodzeniem instalować przy żywopłotach, warzywniaku bądź przydomowym sadzie. 

Warto także wspomnieć, że częściej systemu nawadniania kropelkowego znajdują zastosowanie aby nawodnić rośliny na balkonie czy też tarasach które zostały posadzone w pojemnikach. Bezsprzecznie systemy kropelkowego nawadniania roślin w pojemnikach ogromnie upraszczają ich pielęgnację. Nawadnianie kropelkowe sprawdza się także przy dostarczaniu wody pojedynczym roślinom, a nie nadaje się do podlewania zwartego obszaru który obsadzony jest roślinnością. Dlatego nie można go stosować do podlewania trawnika czy też roślin okrywowych.

Nawadnianie kropelkowe – zalety oraz minusy

Linia, która kropluje wyposażona jest w kroplowniki, które należy umiejscowić tuż obok roślinach, które są uprawiane. Woda, która stopniowo spływa w glebę jest efektywnie pobierana za pomocą korzeni roślin. Tym procesem jesteśmy w stanie sterować tak, żeby spełnić indywidualne wymagania konkretnych rodzajów roślin. Automatyzacja takiego procesu pozwala na planowanie i pracę zgodnie z wcześniej zaprogramowanymi cyklami. Oszczędność wody porównując ją z tradycyjnym podlewaniem jest bardzo duża bo linia kroplująca zmniejsza straty wody aż o 65 procent Pamiętaj że nawadnianie kropelkowe uniezależnia ogród od zmiennych warunków atmosferycznych bądź anomalii pogodowych. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w trakcie nawadniania kropelkowego nie dochodzi do moczenia nadziemnych części roślin, dzięki czemu możliwość poparzenia liści w upalne dni bądź pojawienie się chorób grzybowych jest ograniczone. System ma też swoje wady, jakimi są  wymaganie konserwacji i filtracji oraz fakt , że z czasem może się zapychać.