Na czym polega praca biura rachunkowego?

Na czym polega praca biura rachunkowego?

Biuro rachunkowe jest firmą, która zamiast właścicieli firmy podlicza podatki dochodowe, podatki od towarów i usług VAT. Nierzadko prowadzi także zbiór dokumentów kadrowych, czyli listy płac, wyliczanie dni urlopowych i wykonywanie deklaracji PIT. Do obowiązków profesjonalnego biura rachunkowego należy również prowadzenie ksiąg handlowych i podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów.

Zarówno duże jak i niewielkie przedsiębiorstwa przeważnie preferują podjąć współpracę z biurem rachunkowym, niż prowadzić księgowość samemu. 

Na jakie biuro rachunkowe postawić

Na rynku znajdziemy ogromne ilości biur księgowych. Mogą to być niewielkie rodzinne firmy, duże firmy przyjmujące do pracy dziesiątki księgowych, ale też ogólnopolskie biura rachunkowe online. Jak wiadomo trudno jest wybrać jedną słuszną receptę będzie odpowiadać wszystkim.

Warto prześledzić, czy instytucja, której chcesz zostawić całą księgowość ma ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i ma Licencję Ministerstwa Finansów. Co prawda od 2014 roku nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego aby pracować jako księgowy. Nie jest konieczne również posiadanie certyfikatu Ministerstwa Finansów, ale to my podejmujemy decyzję czy chcemy powierzać odpowiedzialność firmie, która może nie mieć pojęcia na tematy rachunkowości.

Kolejnym aspektem, który powinno się sprawdzić jest występowanie tzw. opiekuna klienta. Niektóre biura rachunkowe oferują określonego specjalistę, którego obowiązkiem jest opieka nad Twoją firmą. Najczęściej masz bezpośredni kontakt do swojego opiekuna i posiada on wszystkie sprawozdania o Tobie zawsze przy sobie. Korzystniejsze cenowo przedsiębiorstwa zazwyczaj nie mają takich możliwości i zawsze, kiedy potrzebujesz jakiś danych musisz dzwonić na ogólnodostępną infolinię i czekać, aż przypadkowy konsultant odnajdzie Cię w systemie.

Czy warto powierzyć prowadzenie księgowości biuru?

Na wstępie opłaca się rozpocząć współpracę z biurem księgowym bowiem jest to ogromna oszczędność czasu. Kierując firmą często lepiej jest poświęcić go na przyciąganie nowych klientów, albo lepszą obsługę tych obecnych, niż na samodzielne tworzenie dokumentacji księgowej. Po drugie – aby dobrze prowadzić finanse w firmie trzeba być na bieżąco z wciąż modyfikowanymi ustawami w zakresie finansów.

Ostatni już czynnik to odpowiedzialność za uchybienia i przeoczenia. Jeżeli oddasz niepoprawne zestawienie do Urzędu Skarbowego możesz otrzymać karę grzywny, albo, co gorsza, zarzut popełnienia oszustwa podatkowego. W sytuacji kiedy współpracujesz z właściwym biurem rachunkowym – to ono odpowiada za popełnione błędy.