Jak dokładnie zrobić okładki do książki?

Jak dokładnie zrobić okładki do książki?

Błyskawiczny rozwój internetu spowodował, iż wielu sympatyków literatury, zaczęło o przyszłość makulaturowych przyjaciół. A stało się wręcz odwrotnie. Dużo sławnych tytułów jest (obecnie dostępnych w internecie, co powoduje, że jeszcze bardziej zwiększa ich popularność, a czasami nawet bardziej zachęca do kupna – np. po przeczytaniu w internecie kilku stron, można zdecydować się na kupno fizycznego egzemplarza. A kiedy już go otrzymamy i książka będzie strzałem w dziesiątkę, jak najstaranniej ją zabezpieczyć przed uszkodzeniami fizycznymii i upływem czasu? Wynik jest prosta – samemu wykonać okładkę do takiej książki!

Kluczowe atuty okładek

Już od czasów szkolnych owijaliśmy książki w okładkę. Powodów było mnóstwo: żeby konserwować przed uszkodzeniami, , po to, aby nakleić naklejkę z imieniem i nazwiskiem właściciela, nie niszcząc przy tym oryginalnej okładki lub po prostu dlatego, aby książka lepiej wyglądała i była bardziej kolorowa. Oczekiwania były różne, ale jednak funkcja była identyczna: ochrona przed zniszczeniem oraz wpływem czasu. Okładki na książki były z nami od zawsze, zatem warto się dowiedzieć, jak można samemu je stworzyć, na egzemplarzach, które mamy w swojej biblioteczce.

Jak samemu zrobić ciekawą okładkę na książkę?

Własnoręczne wykonanie okładki to sposób na interesujące i twórczę spędzenie czasu wolnego i tym samym na bycie proekologicznym, ponieważ,bo możemy wykorzystać do takiego projektu w zasadzie wszystko co wpadnie nam w ręce. Stworzenie takiej okładki jest bardzo prostym procesem, który każdemu z nas sprawi wiele radości. Wystarczy tylko:

  • zdecydować jaki materiał będzie nam niezbędny – tworzywo sztuczne, makulatura a może zużyta koszulka?
  • ułożyć substytut na stole lub podłodze i położyć na nim otwartą książkę
  • w prawidłowy sposób zagiąć krawędzie, tak, by dokładnie przystawały do książki
  • ozdobić okładkę wybranymi dodatkami np. naklejkami, rysunkami lub literami – rzecz jasna wszystko jest kwestią upodobań i ambicji posiadacza. Jeżeli nie odczuwamy potrzeby przyozdabiania, to zostawmy książkę w spokoju.

W ten sposób przygotowana okładka do książki będzie dobrze się prezentować i zabezpieczać naszą książkę w obawie przed przeciwnościami losu.