Fakty i mity na temat rezonansu magnetycznego

Fakty i mity na temat rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny (np w mieście Gdynia) to niezwykle popularna i powszechna forma badania, której poddaje się każdego dnia dziesiątki tysięcy Polaków. Mimo tego, że wszelkie gabinety radiologiczne mogą pochwalić się ogromnym obłożeniem, to wydaje się, że mało osób zdaje sobie sprawę tak naprawdę ze specyfiki tego badania. Ponadto jest mnóstwo mitów dotyczących rezonansu magnetycznego, które warto obalić albo potwierdzić. Zapraszamy zatem do zapoznania się z kilkoma faktami na temat tego ciekawego sprzętu, jakim jest rezonans magnetyczny.

Rezonans magnetyczny – takie są fakty

Przede wszystkim warto wyjaśnić, jak samo badanie przebiega. Pacjent, który musi stawić się na takim badaniu, kładzie się i zostaje wsunięty do swoistego rodzaju tuby, w której odbywa się rezonans. Podczas badania nie może się ruszać, ponieważ grozi to niezbyt jasnymi wynikami. Z racji tego, że tuba jest stosunkowo ciasna, osoby cierpiące na klaustrofobię mogą nie czuć się w niej komfortowo – to jest mit, który oficjalnie potwierdzamy. Co więcej, na dyskomfort może wpływać także fakt, że tuba wydaje niekiedy niepokojące, donośne dźwięki. Dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie ze wsparcia specjalnych zatyczek do uszu.

W przypadku gdy szukasz przychodni, gdzie zostanie Ci wykonany rezonans kręgosłupa szyjnego w Trójmieście, zapisz się tej przychodni -> link.

Mity na temat rezonansu magnetycznego

Jednym z najbardziej powszechnych mitów jeśli chodzi o rezonans magnetyczny jest ten, wedle którego rezonans magnetyczny umożliwia uzyskanie stuprocentowo dokładnych wyników oraz natychmiastowe zdiagnozowanie choroby lub przypadłości. Owszem, badanie rezonansem może przynieść ogromne korzyści w trakcie leczenia, ale raczej jako uzupełnienie poprzednich badań. Dlatego lekarze zalecają, żeby rezonans magnetyczny nie był jedyną formą diagnozy danego schorzenia lub przypadłości.

Czy wiesz jak poprawnie przygotować się do rezonansu magnetycznego?

Przed badaniem trzeba zbadać poziom kreatyniny. Polecane jest to nie tylko, gdy w planie jest podanie środka cieniującego, w trakcie badania może okazać się, iż jednak badanie z kontrastem jest niezbędne. To samo dotyczy stawienia się na rezonansie na czczo. Pacjent powinien powstrzymać się od jedzenia między 6-8 godzin przed badaniem. Niektórzy polecają, żeby wstrzymać się od przyjmowania płynów przed badaniem rezonansem magnetycznym, ale pojawiają się także głosy, które mówią o wypiciu dużej ilości wody. W owej kwestii powinno się zdać się na lekarza. Warto zapytać go o to, jak najlepiej postąpić w tej sytuacji.

Kiedy szykujesz się na rezonans, nie stosuj w tym dniu makijażu czy lakieru do włosów. Wśród składników dużej ilości kosmetyków można odnaleźć drobiny metali, mogą one zniekształcić obraz uzyskany w trakcie rezonansu. Dodatki, które posiadają fragmenty metalu takie jak spinki do włosów, okulary lub zegarki należy pozostawić przed wejściem. To samo dotyczy elementów ubioru, przed badaniem nie trzeba ściągać ubrań, jeżeli jednak ukryte są w nich metalowe elementy takie jak zamki czy też guziki, możesz być poproszony o ich zdjęcie. Ubiór powinien być też wygodny, by pozostając w bezruchu, nic nie uwierało Cię w trakcie badania.

Kiedy rezonans magnetyczny jest konieczny?

Kolano

Rezonans magnetyczny może być bardzo przydatny gdy podejrzewane jest uszkodzenie więzadeł, kaletek maziowych i łąkotek. To badanie wykonywane jest także, by ujawnić zwapnienia, torbiele lub zmiany przeciążeniowe w obrębie kolana. Skierowanie na rezonans magnetyczny z kontrastem można otrzymać przy podejrzeniu takich zmian jak zapalenie błony maziowej, pęknięcia łąkotki, martwicy kostno – chrzęstnej i zmianach chrząstki stawowej. Pierwsze symptomy, które mogą Cię zaalarmować to ból, obrzęk i ograniczona motoryka kolana. Te symptomy mogą mówić o postępującym procesie chorobowym w kolanie, w tej sytuacji nieocenioną pomocą podczas diagnozy może okazać się rezonans magnetyczny.

Kręgosłup

Podstawowym zaleceniem do tego, aby wykonać rezonans magnetyczny kręgosłupa, bywa jego ból. Objawy bólowe uniemożliwiające poruszanie się, czy też drętwiejące kończyny to częste uzasadnienia, dlaczego pacjenci decydują się na wykonanie rezonansu. Jest to jedna z metod diagnostyki rdzenia kręgowego. Podczas opisanego badania można wykryć jamistość rdzenia, wodordzenie a także rozszczepienie rdzenia. Innymi wskazaniami do wykonania rezonansu magnetycznego kręgosłupa jest podejrzenie gruźlicy kręgosłupa, nowotworów kanału kręgowego lub choroby zwyrodnieniowej. Kiedy istnieje podejrzenie zmian nowotworowych lub zapalnych, zaleca się wykonanie rezonansu z kontrastem.

Głowa

Rezonans magnetyczny głowy może być niezastąpionym narzędziem rozpoznawczym podczas, gdy inne metody nie udzieliły wystarczającej liczby informacji do postawienia diagnozy. Gdy podejrzewa się, iż wewnątrz mózgu albo pniu mózgu utworzyły się zmiany nowotworowe, wahania hormonalne podpowiadają możliwość choroby przysadki mózgowej bądź nastąpiły zmiany w zachowaniu , które sugerują zaburzenia neurologiczne, jest wielka szansa, że zostaniesz wysłany na badanie rezonansem. Objawami, jakie mają prawo Cię zaniepokoić, jest ból głowy, zawroty, szum w uszach, zaburzenia równowagi czy też niepoprawne reakcje na bodźce.