Dwujęzyczność – plusy

Dwujęzyczność – plusy

Z pewnością w dzisiejszych czasach umiejętność władania językami jest istotna z tego powodu warto zaznajamiać dzieci od początku z językami. Prywatna szkoła podstawowa w Gdańsku jest wspaniałym pomysłem. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to przykładowe miasto w których znajdziesz taką szkołę. Przeczytaj nasz tekst, aby poznać plusy i zalety dwujęzyczności.

Dwujęzyczność zamierzona – co to jest?

Dwujęzyczność zamierzona to zjawisko w którym opiekunowie decydują się wprowadzić dwujęzyczność w życie dziecka. Kiedy zacząć? Tak naprawdę to najlepiej jest zacząć uczyć dziecka języka tak szybko, jak tylko będziesz mógł. Z taką decyzją nie ma sensu czekać. Czy wiesz, że już noworodek od samym narodzin nieświadomie uczy się melodyjki języka i poszczególnych dźwięków. Na wprowadzenie dwujęzyczności masz czas dp 3. roku życia dziecka. Warto też zdecydować się na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej. 

Nauczanie dwujęzyczne – czym jest?

Nauczanie w szkole podstawowej tego typu jest to system polegający na nauczaniu poszczególnych przedmiotów w dwóch językach. W efekcie prowadzi się do rozwoju kompetencji językowych, które osiągają uczniowie uczęszczający do takiej szkoły. Zalety tego stylu nauczania to:

  • kreowanie postaw zrozumienia odmienności geograficznej i kulturalnej obszaru językowego różniącego się od ojczystego;
  • poznawanie literatury, kultury oraz historii zagranicznych krajów;
  • sprawniejszy dostęp do zagranicznych programów związanych z edukacją;
  • możliwość zagranicznej nauki.

Zalety dwujęzyczności

Zalet dwujęzyczności jest całe mnóstwo. Niżej je wypunktowaliśmy.

Większa tolerancja

Czy masz świadomość, że dwujęzyczne dzieci są bardziej otwarte na świat. Dzieje się tak ze względu na to, że intuicyjnie czują, świat nie jest czarno biały. 

Dziecko w przyszłości miało lepszy akcent

Puszczaj dziecku piosenki w języku obcym, a będzie ono miało zdolność samodzielnie skorygować akcent w którym mówi.

Korzyści dla opiekunów

Podjęta decyzja o zaczęciu dwujęzyczności u dziecka może przynieść korzyść wszystkim domownikom. Opiekunowie aby dobrze przekazywać dziecku wiedzę sami muszą dobrze znać dany język, a czasem także się z nim doszkalać.

Dowiedz się jaki wpływ na rozwój dziecka ma dwujęzyczność

Liczne badania dowodzą, że wychowywanie dziecka w środowisku dwujęzycznym wspomaga rozwój jego mózgu. U dziecka szybciej rozwija się myślenie elaastyczne i abstrakcyjne. Dodatkowo dwujęzyczność rozwija pamięć krótkotrwałą a także ma wielki wpływ na szybsze opanowanie nowego języka. Jeśli rodzice położą odpowiednio duży nacisk na dwujęzyczność, z czasem zakres słów dziecka będzie się zwiększać a to pozwoli swobodnie posługiwać się dwoma systemami językowymi.