Dlaczego adwokaci stawiają na specjalizacje?

Dlaczego adwokaci stawiają na specjalizacje?

Jakimi kwestiami zajmuje się adwokat?

Adwokat jest to osoba, która posiada wykształcenie wyższe prawnicze, zakończyła aplikację adwokacką a także zdała egzamin dający jej prawo do pracy w tym zawodzie. Adwokat po zaliczeniu egzaminu adwokackiego ma prawo występowania w wielorakich gałęziach prawa, gdyż ze wszystkich dziedzin prawa zdaje egzamin. Teoretycznie może on zająć się zarówno sprawą cywilną czy też karną. Niemniej jednak prawo zmienia się błyskawicznie i bycie na czasie ze aktualizacjami w normach z każdej specjalizacji jest przeważnie niewykonalne. Skuteczny adwokat w Warszawie oferuje pomoc prawną w formie udzielania porad prawnych, sporządzania opinii i aktów prawnych, również może reprezentować swoich klientów przed sądami, oraz organami administracji.

Czy warto robić specjalizację adwokacką?

Prawnik, który doskonali się wyłącznie w konkretnej gałęzi prawa będzie na czasie z następnymi zmianami, a zatem zagwarantuje lepsze zajęcie się petentem i jego problemem. Wyspecjalizowanie się poprzez adwokatów staje się sposobem na odnalezienie się na ciężkim rynku prawniczym z uwagi na olbrzymią rywalizację. Specjalizacja w określonych dziedzinach da możliwość na odznaczenie się spośród wielu propozycji konkurencji.

Adwokat specjalizujący się w konkretnej gałęzi szybciej może odnaleźć petentów niż taki, który zajmuje się każdą dziedziną prawa.
Nie jest fizycznie realne, aby ktokolwiek stał się ekspertem w każdej gałęzi prawa. Takiego samego zdania są klienci kancelarii adwokackich. Jeżeli szukają kogoś do wykonania konkretnej sprawy to chcą, aby była zrobiona przez osobę, która jest wyspecjalizowana w danej branży.
Prowadzenie jednocześnie spraw między innymi z prawa rodzinnego i energetycznego spowoduje jedynie, że adwokat zakopie się w dokumentach tyczących się obydwu kwestii i ostatecznie żadna z nich nie zostanie przeprowadzona doskonale.

Wykonywanie zawodu adwokata to nade wszystko misja społeczna. Nie można jej zredukować do świadczenia jedynie usług prawnych. Odnajdując dziedzinę prawa w której wyspecjalizuje się adwokat wzmacnia jego atrakcyjność na rynku dla ewentualnych petentów.
Dzisiaj na rynku przybywa również coraz więcej wyspecjalizowanych kancelarii adwokackich, które wyszukują wyspecjalizowanych adwokatów. Są to kancelarie niezmiernie wyprofilowane i zajmujące się wyłącznie takimi sprawami, które wpisują się w ich kierunek kompetencji. Dla takich kancelarii kluczowa jest wiadomość czy dany prawnik został ekspertem w określonej dziedzinie, czy specjalizuje się w konkretnym obszarze pracy, posiada potrzebne zdolności oraz czy prowadził już takie sprawy.