Pamięć masowa jest stosowana przy przechowywaniu na niej danych. Pamięcią masową jest na przykład dysk HDD lub SSD, który mamy w komputerze, ale są też pamięci masowe na nośnikach danych. Pospolite przenośne pamięci masowe to przykładowo płyta CD, karta pamięci czy pendrive. Czym różni się pamięć masowa od pamięci operacyjnej? Jakie pamięci masowe będą odpowiednie dla użytkownika prywatnego, a jakie dla użytkownika biznesowego?
Różnice między pamięcią operacyjną a masową?
Pamięć masowa służy do przechowywania plików permanentnie. Rzecz w tym, że nie ważne czy wyłączysz komputer, odłączysz dysk, przełożysz go do drugiego laptopa, a potem jeszcze raz zamontujesz w pierwszym laptopie, foldery, które zapisałeś będą tam cały czas. Do momentu kiedy ich nie wyrzucisz.
Pamięć operacyjna natomiast resetuje się w każdej chwili kiedy resetujesz laptop. Czyli zawsze kiedy ponownie go uruchomisz, możesz ją zapisywać od początku, a ona podczas wyłączania po raz kolejny się wyzeruje. Jest to spowodowane tym, że wykorzystywana jest do wykonywania działań w czasie rzeczywistym.
Jaką pamięć masową kupić do domu?
Prywatny użytkownik pamięci masowej zapewne nie wymaga wielkich zabezpieczeń oraz nośników danych, które przechowują terabajty. Do użytku domowego bardzo dobrze nada się pendrive lub karta pamięci. Obydwa możemy znaleźć w przeróżnych wielkościach i są dostępne we wszystkich sklepach z komputerami, a nawet w supermarketach. Pamięć flash USB znajdziemy także w opcjach szyfrowanych – jest to świetne sposób dla bardziej wybrednych konsumentów pamięci masowej.
Te rozwiązania będą wystarczające kiedy potrzebujesz zewnętrznego nośnika danych aby kopiować na niego pliki takie jak obrazki, filmy oraz muzyka. Jest to również świetne zabezpieczenie na wypadek utracenia tych baz z komputera.
Pozostaje jeszcze temat pamięci masowej w charakterze dysku twardego. Rozróżniamy dyski HDD i SSD. Dysk SSD kosztuje więcej, ale jest nieporównywalnie trwalszy i dynamiczniejszy. Jeśli myślimy o zwiększeniu pamięci komputera wystarczy nabyć dysk HDD, ale jeżeli chcielibyśmy przyspieszyć jego pracę lepiej nabyć dysk SSD. Taka pamięć masowa nie jest wymienna. W urządzeniach wykorzystywanych w domach będą odpowiednie obydwie pamięci masowe. Jest to zależne od tego czy sprzęt służy nam do czytania w internecie wiadomości i przeglądania filmów, czy może do pobierania dużej ilości plików z internetu i grania w gry, które bywają wymagające pod względem sprzętowym.
Jaka pamięć masowa do do użytku komercyjnego?
Jeżeli na co dzień zarządzasz firmą to na pewno masz całkowicie odmienne wyznaczniki w kwestii pamięci masowej niż nabywca kupujący ją do domu. Niezaprzeczalnie istotniejsza jest kwestia zabezpieczenia danych, które mają być tam trzymane. Chodzi tutaj zarówno o zabezpieczenie przed błędami pracowników jak i przed wykradaniem danych. Warto również zwrócić uwagę na powstawanie kopii zapasowej, czy jest, jeśli tak to jak to wygląda, czy jest zautomatyzowane czy trzeba robić to własnoręcznie. Na dodatek w korporacji istotne jest aby wszystkie sprzęty działały szybko i bez zakłóceń. Powinno się więc zweryfikować czy pamięć masowa wspomaga taką procedurę.
W dużych korporacjach w biurach graficznych albo informatycznych dużo trafniejszym wyborem może być dysk SSD niż HDD.
W ostatnim czasie coraz popularniejsze są całe systemy pamięci masowej, np. NAS. Wykorzystują one dostęp do sieci ale tylko dla wybranych sprzętów. Metoda ta jest tańsza i bezpieczniejsza niż używanie chmury.
Jeśli chcesz poznać rozwiązania dla firm, zobacz Data Experts – pamięć masowa.