Chirurg stomatologiczny – czym się zajmuje? Czym różni się od dentysty?

Chirurg stomatologiczny – czym się zajmuje? Czym różni się od dentysty?

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że w sytuacji bolących zębów lub jakichkolwiek przypadłości jamy ustnej dobrze jest wybrać się do specjalisty. Obecnie medycyna jest w stanie nieustannego rozwoju,  a takowych specjalistów jest coraz więcej, także kiedy chodzi o dbanie o idealny stan jamy ustnej i zębów. Wiele osób regularnie zastanawia się, czy z daną przypadłością lepiej wybrać się do lekarza takiego jak dentysta, czy też chirurg stomatologiczny (Gryfino) to lepsze rozwiązanie. Wytłumaczymy dziś różnice pomiędzy tymi dwoma zawodami, jak również nakreślimy, w jakich sytuacjach warto korzystać z usług jednego lub drugiego. Temat jest bardzo prosty, ale zdaje się, że stosunkowo mało pacjentów ma świadomość odnośnie tych różnic.

Podstawowe fakty oraz zadania – chirurg stomatologiczny, dentysta, ortodonta

Przede wszystkim warto na samym początku zaznaczyć, że zawody takie jak chirurg stomatologiczny, dentysta, jak również ortodonta, różnią się od siebie, niekiedy dość drastycznie.

Lekarz denstysta

Zacznimy może od fachu najbardziej powszechnego, a więc dentysty. Dentysta to specjalista, która zajmuje się leczeniem różnorakich schorzeń zębów oraz szczęki.

Ortodonta

Ortodonta z kolei to fachowiec, który zajmuje się przede wszystkim regulowaniem ułożenia zębów oraz podejmuje decyzje odnośnie leczenia przy pomocy aparatów zębowych lub też szyn stomatologicznych.

Chirurg stomatologiczny

Z kolei chirurg stomatologiczny to profesjonalista, który wykonuje znacznie szerszy wachlarz zadań z jednego banalnego powodu – odpowiada nie tylko za zęby, jak wcześniej opisani specjaliści, ale również za całą powierzchnię jamy ustnej. Czyni to z niego fachowca, który sprosta nawet najbardziej skomplikowanym zadaniom, takim jak między innymi implantologia. 

W jakich przypadkach warto wybrać się do chirurga stomatologicznego?

Należy zdawać sobie sprawę, że zakres prac wykonywanych przez chirurga stomatologicznego jest o wiele bardziej obszerny od zwykłego dentysty. W skład jego usług wchodzi między innymi usuwanie zęba mądrości czy wycinanie różnorakich ubytków zębów, a także implantologia (Gryfino), a zatem wszczepianie implantów zębów. Chirurg stomatologiczny jest także fachowcem, do którego trzeba wybrać się, kiedy istnieją podejrzenia, że mamy nowotwór kości twarzoczaszki albo jamy ustnej – dzięki swoim kwalifikacjom chirurg stomatologiczny (Gryfino) z pewnością będzie w stanie poradzić sobie z tego rodzaju przypadłościami. Reasumując, chirurg stomatologiczny to zawód bardzo rozległy i wymagający robiących wrażenie kompetencji, ale przy tym również odpowiedzialny. Każdy, kto się uda do chirurga stomatologicznego, może liczyć na sprawne zażegnanie nawet najbardziej niepokojących objawów dotyczących nie tylko zębów, ale i całej powierzchni jamy ustnej.