Islandia – Konie

Dla miłośników koni i jeździectwa Islanida to istny raj. Ledwo wyjedziesz z miasta lub miasteczka, a już zaczynają się ogrodzenia pastwisk dla koni i owiec.


Konie Islandzkie z wulkanem Hekla w tle
Konie Islandzkie z wulkanem Hekla w tle

Są one kilkanaście, a często kilkadziesiąt razy większe od tych, które widzimy w Polsce. Często podczas 2-3 godzinnej trasy nie zobaczysz innego auta, domu, ale zobaczysz stada koni lub owiec.

Konie Islandzkie z wulkanem Hekla w tle

Konie Islandzkie mają oprócz wspaniałej i bujnej grzywy kilka ciekawych cech:

  • są jedyną rasą koni na wyspie (Islandia zapobiega importowaniu koni);
  • przywiezione na wyspę przez wikingów;
  • nie są płochliwe;
  • są bardzo ciekawskie;
  • jeden z nich podczas głaskania otworzył sobie ogrodzenie – dobrze, że szybko zareagowałem, ponieważ obok stało już całe stado gotowe na odkrywanie nowych terenów;
  • wielkością przypominają nasze Konie Hucilskie (na których jeździ moja rodzina) są jednak nieco masywniejsze i czasami wyższe;


Jeśli głaskałeś konia ras pierwotnych np. Huculskiej trzymanego „na dziko” (cały czas na dworze) to jest on mega „puchaty”. Konie islandzkie są pukate do potęgi. Podczas głaskania cała dłoń chowała mi się pod siercią tak bujną, że najbardziej puchate dywany przy niej to parę włosków na krzyż.

Dodatkowo każdy koń, który opóści wyspę nie może już na nią powrócić (chodzi o choroby i utrzymanie rasy w czystości – powracająca klacz mogłaby być źrebna z koniem innej rasy).

Konie Islandzkie są końmy o pięciu chodach – oprócz znanych „tradycyjnych” stęp, kłus i galop występują u nich naturalnie także tölt oraz innochód. Cwał uznawany jest na islandii za rodzaj galopu – dlatego 5, a nie 6 chodów 🙂

Niestety ze względu na śnieżycę, która usypała ponad 50cm świeżego śniegu nie udało mi się pojeździć na tych wspaniałych koniach, ale na pewno niedługo tam wrócę.

Konie Islandzkie z wulkanem Hekla w tle

Poniżej nagrania znalezione w internecie dla chodów koni islandzkich:

Islandia 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *