Dron w Islandii

Jeśli tak jak ja jesteście posiadaczami drona i planujecie zabrać go na Islandię mam dla was kilka porad:

Czy można latać dronem na Islandii?

Dronem na Islandii można latać jeśli zachowamy nastepujące zasady:

 1. Nie wolno latać nad ludźmi i tłumem (o co na Islandii jest dość ciężko);
 2. Przestrzegamy prywatności innych osób;
 3. Nie latamy powyżej 130 metrów;
 4. Nie latamy w promieniu 2km od lotnisk komercyjnych i 1,5km od pozostałych;
 5. W Reykjaviku możemy latać tylko do wysokości budynków (lotnisko w pobliżu);
 6. Latamy tylko w ciągu dnia i przy dobrych warunkach pogodowych;
 7. Nie latamy nad obiektami stategicznymi (a po drodze takie znajdziecie) i bazami wojskowymi.


Czy potrzebne są zezwolenia na loty komercyjne i prywatne ?

Krótko: nie 🙂

Bez znaczenia, czy latasz komercyjnie, czy prywatnie jeśli stosujesz się do zasad nie musisz mieć niczyjej zgody na lot.

Jak przewozić drona na Islandię?

Ja mojego DJI Mavic Pro zapakowałem w osłonki kupione na Alliexpress i włożyłem do plecaka 🙂 Przewoziłem go WizzAir i nie miałem z tym żadnych problemów (wcześniej zadzwoniłem w tej sprawie na infolinię). Jedynie przy odprawie celnej musiałem powyjmować Drona, Aparat, GoPro i inne elektronieczne zabawki.

Ważne: Baterie dla świętego spokoju najlepiej rozładować do poziomu 20-25%* i przewozić w specjalnych pokrowcach, które zapobiegają szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia w przypadku ich zapłonu. Oczywiście baterie musimy mieć w bagażu podręcznym. Ja osobiście jeszcze nigdy nie leciałem z bagażem rejestrowym więc dla mnie to było oczywiste.

Ładowarka samochodowa

Jeśli wynajmujecie auto polecam zabranie ładowarek samochodowych. Oczywiście po upewnieniu się, że wasze auto będzie miało gniazdo zapalniczki 🙂

Latanie w warunkacj Islandzkiej zimy

Jak się lata zimą na Islandii? Wieje mocniej niż u nas, temperatura odczuwalna jest niższa niż u nas, ale widoki rekompensują wszystko. Dla wynajmujących auto polecam opcję z ogrzewaną kierownicą. Okazała się bardzo pomocna w rozgrzaniu dłoni po każdym locie (choć sterowałem w rękawiczkach).

Miejsca z zakazem lotu

W pobliżu niektórych atrakcji zobaczymy znak przekreślonego drona (DJI Phantom) informujący o zakazie lotów. Przeważnie będzie on związany z ochroną ptaków lub innych dzikich zwierząt. Osobiście spotkalem go w dwóch miejscach: wodospacie skogafos i na lodowcu Jokulsarlon.

Więcej informacji

(*) Począwszy od dnia 1 kwietnia 2016 r. stan naładowania wszystkich baterii litowo-jonowych bez urządzeń podczas transportu lotniczego nie może przekraczać 30% https://www.ups.com/media/news/pl/intl_lithium_battery_regulations.pdf
https://wizzair.com/pl-pl/informacje-i-uslugi/informacje-o-podrozy/bagaż#/

2 myśli do „Dron w Islandii”

 1. Świetny blog! Naprawdę dużo fajnych rzeczy można wyciągnąć 🙂 jednakże moim zdaniem zimy na Islandii są „lżejsze” niż w Polsce. Temperatura nie schodzi aż tak nisko jak u nas (odczuwalna również)no i gdy jest mróz nie ma tutaj wiatrow!
  Pozdrawiam, mieszkaniec 🙂

  1. Wielkie dzięki, zgadzam się, że temperatura jest bardziej przewidywalna. Dla mnie największym zaskoczeniem była długość dnia, ale ma to swoje zalety szczególnie, gdy ktoś chce oglądać zorze.
   Uwielbiam jeździć autem po ośnieżonych drogach i na Islandii czułem się jak w raju (choć są one bardzo sprawnie odśnieżane to miałem okazję przebijać się przez zawiane tereny) 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *